Skolyoz Nedir?

Omurganın orta hattan sağa veya sola doğru eğilmesine skolyoz denir. Skolyoz bir muayene bulgusu olup birçok farklı nedene bağlı olabilir. Toplumda skolyoz denildiğinde birçok kişinin algıladığı skolyoz IDIOPATIK SKOLYOZ dur. Bu tip skolyoz daha çok 10-14 yaş arası, çoğunlukla kız çocuklarında adet öncesi dönemde başlayan özelliğe sahiptir. Daha önce normal olan omurga bu dönemde yavaş yavaş kendi ekseni etrafında dönerek eğilir. Skolyozun zaman içinde artıp artmayacağı önceden ancak genetik test ile anlaşılabilir. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse ve eğriliğin başlangıçta derecesi ne kadar fazla ise artma olasılığı o kadar fazladır. İdiopatik skolyoz 10 yaş öncesinde de görülebilir. Diğer skolyozlar;

 • Konjenital skolyoz
 • Nöromusküler skolyoz
 • Sendromik skolyoz
 • Bacak eşitsizliğine bağlı skolyoz
 • Tümör ve enfeksiyonlara bağlı skolyoz

Skolyoz Tedavi Çeşitleri

Skolyoz tedavisinde yüzme, pilates, yoga, egzersizin hiçbir yeri yoktur. Bu yöntemler ancak postural duruş bozuklukları ve kifoz da önerilebilecek seçeneklerdir.

Skolyoz tedavisinde korse kullanımı bir seçenek olabilir. Korse kullanımı bazı durumlarda etkili olur. Kişinin adet döneminden önce veya yeni adet dönemine girmiş olması, eğriliğin 30-35 dereceden fazla olmaması, eğrilik de üst sırt kısmın eğrilik içinde olmaması, korse kullanım sonrası 1 ay sonra çekilen skolyoz filminde eğriliğin %50 oranında düzelmiş olması, tercihen günde 22-23 saat korsenin kullanılması, çocuğun korse takmak açısından ruhsal sıkıntıya girmemesi gerekir.

Özellikle sırt bölgesinde 45 derece bel bölgesinde 35-40 derece ve üstü olan hastaların tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide titanyum vidalar ve çubuklar kullanılarak eğrilik düzeltilir.

Son zamanlarda kullanılan yöntemlerden biride halkın İPLE yapılan ameliyat dedikleri cerrahi yöntemdir. Hastanın adet öncesi dönemde veya uzunluğuna büyümenin başında olması ve bazı eğrilik tipleri ideal hasta olarak kabul edilir.

Skolyoz Ameliyatı Hakkında Bilgilendirme

Skolyoz ameliyatlarında başarı tecrübeyle orantılıdır. Tüm ameliyatlarda nöromonitörizasyon yöntemi kullanılır. Ortalama yatış süresi 3 gündür. Ameliyat sonrası bilgisayarlı ağrı kontrol sistemi ile hasta ağrısız olur. Hasta ameliyattan 12 saat sonra kaldırılır ve yürütülür. 3. Günden sonra ağır kaldırma dışında bir kısıtlama yoktur. 1. Aydan sonra yüzmeye başlayabilir, 3. Aydan sonra kontakt olmayan sporları, 9. Aydan sonrada her türlü sporu yapar. İlk bir yılda kesi bölgesinin güneş görmemesi yaranın estetiği için önemlidir.

Skolyoz ameliyatı sonrası esnekliğin kaybedilip kaybedilmediği en çok sorulan sorulardan biridir. Vücudumuzda boyunda 7, sırtta 12 ve belde 5 adet hareketli omurga vardır. Ancak sırt bölgesi kaburgalarla birleşerek göğüs kafesini oluşturdukları için bu bölgede hareket çok kısıtlıdır. En fazla hareket boyun ve belin son 3 omurgasından kaynaklanır. Bu nedenle bu bölgelerin ameliyata iştirak edilmediği ameliyatlar sonrasında pratik olarak günlük hayatı etkileyecek bir hareket kaybı söz konusu değildir. Teknik olarak skolyoz ameliyatlarında boyun bölgesi ameliyata katılmaz ve burada bir hareket kaybı söz konusu değildir. Ameliyatların %90’ında ameliyat alanı en fazla T2-L3 arasında olacağından pratik olarak günlük hayatı etkileyen bir hareket kaybı söz konusu değildir.

Ameliyat olan çocuklar ameliyat sonrası 1. Aydan itibaren okul çantalarını taşıyabilirler.

Ameliyat sonrası olası komplikasyonlar;

 • Felç olasılığı: 6000 olguda 1
 • Enfeksiyon : %1
 • Vida ve çubukları kırılması: Çok ender
 • Eğriliğin tekrar ameliyat edilme ihtiyacı: Çoğunlukla teknik planlama hatası veya adet yeni başladığında veya adet öncesi dönemde yapılan ameliyatlarda
 • Ameliyat sonrası korse kullanma ihtiyacı: Sırt ve bel eğriliği olan eğriliklerde sadece sırt eğriliğinin ameliyat edilerek bel eğriliğinin kendi kendine düzelmesi beklenen durumlarda nadiren kısa süreli kullanılır.

Skolyoz Ameliyat Örnekleri

Skolyozda en az sayıda omurgaya müdahale ederek en iyi düzelme elde edilebilir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat Sonrası

Skolyoz ameliyatlarında kullanılan bantla gerdirme yöntemi, hastanın ameliyat sonrası hareket kabiliyetini daha az kısıtlar.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat Sonrası

Adres

Bağlarbaşı mah. 1. Sedir sk. Evke Mediloft 2 No:1-5 D:8 Osmangazi/Bursa

Mail Adresi

Telefon

Randevu alırken, rahatsızlığınızı lütfen açık şekilde belirtin. Girdiğiniz telefon numarasının doğru olması, size ulaşabilmemiz için gereklidir.

  Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları geçerlidir.