Prof. Dr. Ufuk Aydınlı

1956 yılında Amasya da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Elâzığ, Balıkesir, Amasya, Kars ve Erzurum’dan sonra 1973 yılında, Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Samsun Tıp Fakültesi’nde başlayarak 1980 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Samsun Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1976 yılında Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırma asistanlığı ve 1979 yılında aynı üniversitede stajyer öğrencilik yaptı.

1980 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Samsun Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalında asistanlığa başladı ve 1984 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı oldu. Samsun Askeri Hastanesi’ndeki görevini tamamladıktan sonra Keşan Devlet hastanesinde çalıştı. Bu dönemde İtalyan hükûmetinin bursunu kazanarak Padova Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’ne kabul edildi.

1988 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalına Yardımcı Doçent olarak kabul edilince burada göreve başladı.

1989 yılında omurga cerrahisi ve ortopedik tümörler konusunda çalışmaya karar verdikten sonra 1991’de ABD’de Minnesota Omurga Cerrahisi Merkezi’ne kabul edildi. Omurga cerrahisinin dünyadaki en önemli isimleri olan Robert Winter, Francis Denis ve John Lonstein’den eğitim aldı.

1988 – 2010 tarihleri arasında görev yaptığı Uludağ Üniversitesi’nde birçok idari görev yanı sıra Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 2010 senesinde emekli olarak özel statüde çalışmaya başladı. 2010 – 2013 yılları arasında üyesi olduğu Avrupa AO Omurga Cerrahisi Örgütü (AO Spine)’nün Avrupa Eğitim Sorumlusu oldu. Bu görev sırasında aynı örgütün dünyadaki ilk omurga eğitim planını geliştiren grupta görev yaptı. Sayısız uluslararası toplantıya katıldı; konuşmacı ve yönetici olarak görev aldı. 25 senedir günlük doktorluk pratiğinin yüzde 90’ını omurga hastalıklarının tedavisi üzerine yapmakta olan Prof. Dr. Ufuk Aydınlı halen AO Spine’ın yönetim kurulu üyesi ve Avrupa eğitim danışmanıdır. Aynı zamanda cerrahi emülasyon yapabilmeyi sağlayacak bir yazılımın üzerinde çalışmakta olan NOYA Enterprise şirketinde yönetim kurulu üyesi ve tıbbi konulardan sorumlu baş yönetici olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Ufuk Aydınlı evli ve üç çocuk babasıdır.

CV indirmek için tıklayın.